top of page

Przed Wami gra „Dziewczyny rządzą”!

Pierwsza gra, która pozwala uczestniczkom poczuć się jak radne na sesji Rady Miejskiej.

 

Zapraszamy do Tarek – niewielkiej miejscowości położonej gdzieś między górami a morzem, której społeczność boryka się z wieloma różnymi problemami. Ich rozwiązaniem zająć musicie się Wy, drogie graczki. Wcielicie się w rolę radnych, które muszą wspólnie zdecydować, jak będzie wyglądało życie
w waszym miasteczku. Jakie potrzeby się najpilniejsze? Co za rozwiązanie wybrać? Czy wszyscy będą tak samo zadowoleni z naszych decyzji?

 

Po co taka gra?

 

Liczba kobiet w polskim parlamencie jeszcze nigdy nie przekroczyła granicy 30% – poziomu, o którym mówi się, że pozwala mniejszościom mieć wpływ na rzeczywistość. Na czele polskich miast, miasteczek, gmin
i powiatów kobiet jest mniej niż 20%. Mamy tylko jedną marszałkinię województwa.

 

Zaczęłyśmy się zastanawiać, skąd wynika ta ogromna dysproporcja. Zrobiłyśmy internetową ankietę
i wyszło nam, że kobiety po prostu nie są zainteresowane polityką; uważają za brudną i brutalną. Pomyślałyśmy, że aby to zmienić, trzeba zacząć od dziewczynek i pokazać im, że polityka to sprawczość, dbanie o społeczność, fascynujące zajęcie.

 

Dla kogo?

 

Gra powstawała przez prawie trzy lata w procesie innowacji społecznej. Każdy jej etap był testowany na grupie docelowej – nastolatkach w wieku od 12-19 lat. I właśnie dla nich została wymyślona. W „Dziewczyny rządzą” mogą oczywiście grać również chłopcy. Ale, uwaga – nie mają wyjścia. Będą wcielać się w rolę kobiet…

 

Elementy gry

 

Gra w całości dostępna jest w postaci PDF, które należy ściągnąć na urządzenie i wydrukować. W jednym z PDF znajdziecie bardzo przystępną instrukcję, co robić dalej. Potraktujcie to jako pierwsze zadanie dla przyszłych miejskich radnych!

06.jpg

Dlaczego wymyśliłyśmy grę „Dziewczyny rządzą”?

Od wielu lat zastanawia nas, dlaczego tak mało kobiet angażuje się w życie publiczne, przede wszystkim w politykę. Przecież jesteśmy odpowiedzialne, widzimy, co trzeba zmienić, jesteśmy dokładne i zaangażowane, a poza tym – coraz częściej lepiej wykształcone od mężczyzn. Co takiego więc sprawia, że tak mało kobiet jest burmistrzyniami i wójtyniami, mamy wciąż mniej posłanek niż posłów, a żadna kobieta nie założyła do tej pory liczącej się partii politycznej?

Powodów jest oczywiście wiele. Jednym z najważniejszych jest to, że… polska polityka ma twarz mężczyzny. Zarówno samorządowa jak i krajowa. Dziewczynki, nastolatki i młode kobiety nie widzą dla siebie miejsca w tej przestrzeni uznając, że jest zarezerwowana dla mężczyzn.

Naszą grą chcemy to zmienić. Chcemy pokazać dziewczynom, że zarządzanie miastem może być fascynującą przygodą, a posiadanie wpływu na rzeczywistość i polepszanie losu ludzi - wspaniałym doświadczeniem. Chcemy je przekonać, że mogą myśleć o sobie jako przyszłych polityczkach, radnych, sekretarzyniach i prezydentkach, bo mają do tego takie same predyspozycje (a czasem może i lepsze…) jak ich koledzy.

W „Dziewczyny rządzą” graczki i gracze wcielają się w losowo wybrane, fikcyjne postaci kobiet, które zarządzają miasteczkiem o nazwie Tarki. Ta niewielka miejscowość boryka się z wieloma problemami – młodzież nie ma się gdzie spotykać, brakuje szkoły średniej, starsi mieszkańcy odczuwają wykluczenie komunikacyjne. Osiem radnych staje przed poważnymi decyzjami – czym zająć się najpierw? Jakie będą konsekwencje naszych działań? Czy reszta mieszkańców i mieszkanek nas poprze?

Gra uczy, jak wygląda zarządzanie miastem, pokazuje zależności między poszczególnymi obszarami, uświadamia, jak ważna jest priorytetyzacja wyzwań. Przede wszystkim uczy komunikacji – tego, że każdy i każda z nas ma inne poglądy, potrzeby i wartości, ale dla wspólnego dobra trzeba umieć się po prostu dogadać.

Gra „Dziewczyny rządzą” powstała we współpracy z doświadczonymi projektantami gier, psycholożkami i trenerkami, pracującymi z nastolatkami. Przez wiele miesięcy i w różnych fazach testowały ją grupy nastolatek, nie tylko z Polski, ale też z Niemiec i Francji.

Oto, co nam o niej mówiły:

“gdybyśmy były w Radach Miast, to świat byłby lepszym miejscem”

“gra angażuje, uczy zrozumienia innych”

“jest po prostu fajna i przyjemna”

“gra rozwija wyobraźnię”

“fajnie wczuć się w rolę radnej i pokazywać, o czym się myśli”

“są opcje, które nie zawsze muszą się podobać, ale trzeba wybrać”

Na grę składają się:

 

Zasady Gry

Instrukcja dla graczek

Wskazówki dla Przewodniczącej Rady Wskazówki dla nauczycielki/opiekunki

KARTY:

chcę działać

biorę mikrofon

jak przemawiać  publicznie

Role, w które wcielają się graczki

Karty z opisami problemów, rozwiązaniami i ikonograficznym drzewem przedstawiającym dostępne ścieżki

Orbity inspiracji

 

Wskazówki dotyczące druku:

Jako opiekunka przeczytaj wskazówki.

Wydrukuj zasady gry i instrukcje dla graczek.

Wydrukuj role i wszystkie karty (“Chcę działać”, “Biorę mikrofon”, “Jak przemawiać publicznie”, “Tarki”). Uwaga, niektóre z kart są dwustronne - wydrukuj je w sposób odpowiedni dla twojego rodzaju drukarki. Zajrzyj do orbit inspiracji, zapoznaj się z przygotowanym materiałem.

Może będzie inspiracją/podpowiedzią w trakcie gry?

 

Nas inspirowały i ciągle inspirują kobiety, które mają odwagę zmieniać świat! Przeprowadziłyśmy godziny rozmów, wypiłyśmy hektolitry kawy i wody obmyślając, sprawdzając, testując..

Ogromnie dziękujemy tym z Was, których podpowiedzi, doświadczenie i rady pozwoliły nam ulepszać naszą grę:

Magdalena Czarzyńska-Jachim - wiceprezydentka Sopotu

Dominika Bembnista - psycholożka

Dorota Gorzelniak - członkini zarządu Powiatu Wolsztyńskiego

Beata Hanyżak - starościna Powiatu Szamotulskiego

Katarzyna Kierzek-Koperska - wiceprezydentka Poznania (2018-2020)

Alina Lubiana - koordynatorka

Małgorzata Machalska - burmistrzyni Lubonia

Marta Makuch - wiceprezydentka Słupska

Anna Mieczkowska - prezydentka Kołobrzegu

Marcin Mitzner - twórca gier

Krystyna Nawrocka - pedagożka

Justyna Nowak - pedagożka, doradczyni zawodowa

Elżbieta Polak - marszałkini Województwa Lubuskiego

Jadwiga Rotnicka - senatorka

Paulina Stochniałek - członkini zarządu Województwa Wielkopolskiego

Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak - dyrektorka Gołuchowskiego Centrum Kultury Zamek Marta Vaskiv - testerka

Dominika Zenka-Podlaszewska - radna

Tomasz Telesiński - Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

oraz wszystkim naszym testerkom z Poznania, Komornik, Nowej Wsi/k. Wronek, Wolsztyna, Gołuchowa, Dahme-Spreewald i Cabestany.

Osobne DZIĘKUJEMY kierujemy do naszej mentorki w procesie innowacji - Agnieszki Chlebowskiej-Ogurkis.

Aga, bez ciebie by się nie udało!

 

Współpraca przy tworzeniu - Joanna Królak Opracowanie graficzne - Olga Balcerzak

Agata i Paulina

autorki,

Fundacja im. Julii Woykowskiej

Lipiec 2023r.

woykowska.org

bottom of page