top of page

NAZWA: Spacer śladami znanych poznanianek

 

DLA KOGO: Mieszkańcy i mieszkanki, turyści i turystki

​

​

Spacer śladami Julii Woykowskiej

​

Julia Woykowska byÅ‚a XIX wiecznÄ… emancypantkÄ…. KobietÄ…, której nie do koÅ„ca pasowaÅ‚ zastany Å›wiat, w którym dziewczynki byÅ‚y tresowane do ról szczebioczÄ…cych po francusku lal, a ludzie podzieleni byli na tych uprzywilejowanych i takich, których los byÅ‚ z góry przesÄ…dzony. ChciaÅ‚a zmiany: równouprawnienia i postÄ™pu. DostÄ™pu do edukacji dla dzieci biedoty i chÅ‚opów. UważaÅ‚a, że sprawiedliwość to fundament, na którym należy budować spoÅ‚eczeÅ„stwo.

 

Ulica Wolnica

 

Nasz spacer zaczniemy przy ulicy, która jeszcze w XVIII wieku byÅ‚a póÅ‚nocnÄ… granicÄ… naszego miasta. PoznaÅ„ liczyć wtedy w obwodzie „kroków 2300”. Julia urodziÅ‚a siÄ™ na poczÄ…tku XIX wieku, w 1816 roku w Bninie. Do Poznania przyjechaÅ‚a w 1840 roku i otworzyÅ‚a szkoÅ‚Ä™ dla dziewczyn. ChciaÅ‚a w niej uczyć dziewczynki jak być Å›wiadomymi obywatelkami, a nie salonowymi kukÅ‚ami. Czy PoznaÅ„ być na to gotowy? Jak wyglÄ…daÅ‚o wtedy nasze miasto? 

​

Ulica Ewarysta Estkowskiego 

​

„Tygodnik Literacki”, „Pisma dla nauczycieli ludu i ludu polskiego” to tylko niektóre tytuÅ‚y pism wydawanych wspólnie przez małżeÅ„stwo Julii i Antoniego Woykowskich. Ewaryst Estkowski byÅ‚ jednym z przyjacióÅ‚ i wspóÅ‚pracowników małżeÅ„stwa. Przede wszystkim zależaÅ‚o im na zmianach w oÅ›wiacie. „Woykowscy, Libelt, Estkowski i inni woÅ‚ajÄ… o reformÄ™ szkóÅ‚. SzkoÅ‚a ludowa miaÅ‚a przyjść ludowi z pomocÄ…. MiaÅ‚a nauczyć chÅ‚opa racjonalnej gospodarki”. Dlaczego to byÅ‚o takie ważne?

​

Stary Rynek 

​

To tutaj, w kamienicy odziedziczonej przez Antoniego po ojcu, mieÅ›ciÅ‚o siÄ™ mieszkanie Woykowskiech i redakcja „Tygodnika Literackiego”, czasopisma przez nich tworzonego i wydawanego. To również tutaj, w ich salonie zbierali siÄ™ ludzie o rewolucyjnych i postÄ™powych, jak na XIX wiek, poglÄ…dach. Niestety, tak jak nie wiemy, jak wyglÄ…daÅ‚a Julia – nie zachowaÅ‚ siÄ™ ani jeden jej portret, żadne zdjÄ™cie – tak też nie wiemy dokÅ‚adnie, gdzie mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ kamienica należąca do Woykowskich.

 

Ulica Rybaki 

​

Julia Woykowska żyÅ‚a i mieszkaÅ‚a w Poznaniu tylko przez dekadÄ™. Te lata peÅ‚ne byÅ‚y wzlotów, ale też mnóstwo w nich byÅ‚o upadków. W 1844, na skutek dÅ‚ugów, sprzedano na licytacji dom należący do Woykowskich. Oni sami zamieszkali w nÄ™dznej chacie na Rybakach. Julia jednak nie poddawaÅ‚a siÄ™ – to tutaj pracowaÅ‚a nad „Dziejami polskimi od Lecha aż do Å›mierci królowej Jadwigi”

​

Ulica Kwiatowa 

​

Spacer koÅ„czymy przy ulicy Kwiatowej, gdzie mieÅ›ci siÄ™ Muzeum Historii Ubioru. Aby zrozumieć, jak bardzo Julia Woykowska różniÅ‚a siÄ™ od innych poznanianek trzeba też wiedzieć, jak siÄ™ ubieraÅ‚a. Bo  oburzaÅ‚a mieszczanki nie tylko ze wzglÄ™du na swoje poglÄ…dy, ale też wyglÄ…d. Nie nosiÅ‚a siÄ™ jak XIX modnisia – obce jej byÅ‚y turniury, falbanki, bufki czy koronki…

bottom of page