ÅšLADAMI KOBIET PO WIELKOPOLSCE
​
Kobiety sÄ… nieobecne – w przestrzeni publicznej, nazwach ulic, placów czy skwerów. Nie ma ich na postumentach, tablicach pamiÄ…tkowych i pomnikach. Nie opisujÄ… ich dokonaÅ„ i miejsc z nimi zwiÄ…zanych przewodniki, szlaki turystyczne, spacery.
​
Dlaczego?
​
Przede wszystkim dlatego, że przez wieki domeną kobiet była przestrzeń domowa, niepubliczna. Wszystko, co wiązało się z nauką, polityką, kulturą było dla nich zupełnie niedostępne . Nie mogły studiować ani się uczyć. Obecność kobiety w czytelni czy bibliotece publicznej jeszcze w XIX wieku była nie do pomyślenia. Czynnie działać w życiu politycznym mogły dopiero od 1918 roku. Malować czy rzeźbić w zasadzie tylko wtedy, gdy robił to ich mąż czy ojciec i mogły korzystać z jego pracowni.
WiÄ™kszość z tym stanem rzeczy siÄ™ godziÅ‚a – system patriarchalny wspierany przez tradycjÄ™ i koÅ›cióÅ‚ katolicki wywieraÅ‚ potężny nacisk i okreÅ›laÅ‚ granice, w których kobiety mogÅ‚y siÄ™ poruszać.
ByÅ‚y jednak i takie, które próbowaÅ‚y znaleźć swój skrawek wolnoÅ›ci. Swoje – mniejsze lub wiÄ™ksze – miejsce w tej, nieprzyjaznej kobiecym marzeniom i kobiecemu speÅ‚nieniu, rzeczywistoÅ›ci. DziaÅ‚aÅ‚y w różnych obszarach – mniej lub bardziej kontrowersyjnych. O kilku z nich chcemy opowiedzieć w publikacji „Åšladami kobiet po Wielkopolsce”. Nasz mini przewodnik nie wyczerpuje tematu; nie opisaÅ‚yÅ›my wszystkich kobiet, które warte sÄ… wspomnienia. Do wiedzy o niektórych bardzo trudno jest dotrzeć – źródÅ‚a siÄ™ niepeÅ‚ne, albo nie ma ich prawie wcale.
​
Mamy jednak nadzieje, że ta lektura i – być może – odwiedzenie miejsc, które z naszymi bohaterkami siÄ™ wiążą, bÄ™dzie dla Was poczÄ…tkiem wÅ‚asnej drogi w poszukiwaniu kobiecych Å›ladów. JesteÅ›my przekonane, że w każdej wsi, miejscowoÅ›ci czy mieÅ›cie jest ich mnóstwo. Trzeba tylko poskrobać patriarchalnÄ… skorupkÄ™.
​