Opowieści dla młodych organiczniczek
Praca organiczna to ważny element tożsamości Wielkopolski.
To tu, pod pruskim zaborem w XIX i w początkach XX wieku setki kobiet i mężczyzn działało, by spełnić marzenie o swojej Ojczyźnie. O Polsce, która wróci nie tylko w opowieściach, tradycjach i języku, ale w rzeczywistości – zostanie odbudowa z kawałków, które zabrali nam sąsiedzi, Prusy, Austria i Rosja.
Te działania były przeróżne ale najważniejsze, że w konsekwencji doprowadziły w 1918 do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a co za tym idzie – do przyłączenia naszego regionu do sklejanej po 123 latach na nowo Polski.
„Konsekwencja" jest tu kluczowym słowem. Organicznicy i organiczniczki z żelażną prawidłowością prowadzili i prowadziły swoje – dziś byśmy powiedziały – projekty. W pracy organicznej z jednej strony chodziło o zapewnienie Polakom i Polkom środków i stabilności ekonomicznej, by uniezależnić się od Prusaków – stąd jako organiczników wymienia się osoby modernizujące rolnictwo (jak Dezydery Chłapowski) czy pierwszych dużych przedsiębiorców (jak Hipolit Cegielski). Z drugiej strony praca organiczna to tytaniczna praca kobiet, które wzięły na siebie w całej Wielkopolsce ciężar tajnego nauczania polskich dzieci języka, historii i tradycji – przecież w pruskiej szkole od końca XIX wieku obowiązywał zakaz nauczania polskiego.
Projekt „Opowieści dla młodych organiczniczek" jest z jednej strony opowieścią o kobietach, które w XIX i XX wieku działały, by podnieść poziom edukacji, zarządzały czytelniami dla dzieci i kobiet, organizowały uroczystości upamiętniające polskich bohaterów narodowych i celebowały święta. Z drugiej – bardzo chciałyśmy, żeby był mostem do współczesności, by przez osoby żyjące dwa wieki temu opowiadać o dzisiejszych aktywistkach i działaczkach. Aby wybrzmiało, że kobiecy, dziewczyński głos jest WAŻNY, choć wielokrotnie był uciszany, wymazywany, niedoceniony.
Na projekt „Opowieści dla młodych organiczniczek", składa się podcast – do odsłuchiwania m.in. na Spotify – scenariusze lekcji do wykorzystania przez nauczycieli i nauczycielki oraz poradnik dla młodych dziewczyn.
Książeczka, która jest dla wszystkich dziewczyn, kobiet i osób, które chcą użyć swego głosu. Chcą zmiany, chcą dbać o własne prawa ale i prawa innych ludzi. Dla tych, które dobrze wiedzą, czego chcą i takich, które dopiero się zastanawiają.
Podcasty prowadzą: Paulina Kirschke, prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej oraz dr Agnieszka Jankowiak-Maik, historyczka, nauczycielka, znana w sieci jako Babka od histy. Fundatorki i członkinie zarządu Fundacji Muzeum Historii Kobiet.
Realizacja i montaż: Konrad Maik
Oprawa muzyczna: Maja Petrykowska
Grafiki: Natalia Pufal
"Opowieści dla młodych organiczniczek" - publikacja
Autorki: Paulina Kirschke, Agnieszka Jankowiak-Maik
Skład/grafiki: Maja Petrykowska, Natalia Pufal
Projekt jest realizowany w ramach Szlaku Pracy Organicznej.
Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa kulturalna Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która stanowi istotny element współczesnej refleksji nad historią i tożsamością regionu. Łączy on w sobie zarówno tradycje pracy organicznej, jak i ideę pracy u podstaw, które odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego w czasach zaborów.